
Класическа италианска пица, създадена през 1889 от Raffaele Esposito за кралица Маргарита. Цветът на основните съставки в нея присъстват в италианския флаг. Това са домати, моцарела и пресен босилек.
В ресторантите в България, обикновено пица “Маргарита” се прави с доматено пюре и кашкавал. На места слагат и риган. Не приемам факта, че се измислят какви ли не храни, които взимат името на известни и утвърдени рецепти. Що се отнася за пиците, покриват се със всякакви плънки и продукти само за да задоволят капризния потребител. Смятам, че така се измества (в последствие и забравя) оригинала.
Рецептата, която представям е за две малки пици.
Продукти за тестото:
- 300гр. брашно
- 150 мл. хладка вода
- 4 суп. лъж. зехтин
- 1 суп. лъж. суха мая
- 1 чаена лъж. сол
За соса:
- 2 големи узрели домата
- 2 скилидки чесън
- 250 гр. моцарела, нарязана на шайби
- 4 суп. лъж. зехтин
- сол
- листа пресен босилек
Брашното се пресява в дълбока купа заедно със солта. Прави се кладенче в средата. В него се слагат зехтина, солта и маята. Постепенно се прибавя водата, като се замесва меко тесто. Ако е необходимо се добавя още брашно или вода. Тестото се прави на топка, намазва се със зехтин и се оставя 30 мин. да почине.
Доматите се обелват, отстраняват се семките. Нарязват се на кубчета. Към тях се прибавят наситнения чесън, 2 суп. лъж. зехтин, малко сол и 5-6 нарязани листа босилек.
Друг вариант за приготвянето е като се нарежат доматите на шайби. В този случай те се подреждат върху тестото, отгоре се разпределя чесъна, босилека и моцарелата. После се процедира както е описано по-долу.
Тестото се разточва на тънък кръг. Разтила се в кръгла намаслена тава, като се остави малък бордюр по краищата. Доматения сос се разпределя върху тестото. Отгоре се подреждат шайбите моцарела. Всяко парче моцарела се поръсва с малко зехтин и пресни листа босилек. Пицата се пече около 15-20 мин. на 230°C, докато моцарелата се зачерви.









вчера я готвихме с дарето! много готена, но моцарелката доста ни се стопи
.. мисля другия път да я сложа като е леко позапечена пицата !! беше страхотно вкусна… !
Габи, както виждаш от снимката, моцарелата е напълно разтопена, загубва снежно-белият си цвят и заприличва по-скоро на кашкавал. Това и трябва да се получи. Може да опиташ следващия път да я прибавиш към края на печенето, ще споделиш резултата.